علیه‌السلام ,حكومت ,سوگند ,امام ,زمین ,معاویه ,حالی خواهی

احادیث پیامبر صلی‌الله‎علیه‎وآله درباره امام مهدی علیه‌السلام آغازی نیکو در ترویج آموزه مهدویت است که بعد از آن در دوره کوتاه مدت، ولی بسیار پربرکت حکومت امیرمؤمنان علیه‌السلام رو به فزونی یافت.
از نقل‌های موجود می‌توان نتیجه گرفت که امام حسن علیه‌السلام تحت تربیت پدر گرامی وجد بزرگوارش، احادیث مهدویت را فرا گرفته باشد. عبداللَّه بن‌حارث گوید: به علی علیه‌السلام گفتم: ای امیرالمؤمنین! از رخدادهای پس از امام قائم(عج) مرا مطلع گردان. فرمود: ای پسر حارث! این چیزی است كه ذكر آن موكول‏ به خود اوست و رسول خدا صلی‌الله‎علیه‎وآله به من سفارش كرده است كه آن را جز به حسن و حسین علیهم‌السلام نگویم.

زید بن وهب جهنی از امام حسن علیه‌السلام نقل كرده است كه فرمود: به خدا سوگند! می بینم كه معاویه برای من از كسانی كه خیال می‌كنند شیعه من هستند، بهتر است. اینها [شیعه‌ها] به دنبال این هستند كه مرا كشته و مال و اموال مرا غارت كنند و بگیرند. به خدا سوگند! چنانچه از معاویه پیمانی بگیرم كه خون و ناموسم محفوظ بماند بهتر است مرا بکشند و خاندان مرا ضایع گرداند. به خدا سوگند! اگر با معاویه می‌جنگیدم، همین‌ها [شیعه‌ها] مرا مجبور می‌کردند تا با او صلح کنم. به خدا سوگند! اگر صلح كنم و محترم باشم، بهتر از این است كه در اسارت كشته شوم یا بر من منت گذاشته شود و آزاد گردم و این امر برای معاویه و خاندان او تا آخر دنیا سنت و برنامه‌ای شود برای تمامی بنی‌هاشم از زنده‌ها و مرده‌های آنها.
راوی می‌گوید: عرض كردم: ای فرزند رسول خدا! آیا شیعه‌هایت را بدون سرپرست رها می‌كنی؟ فرمود: چه كنم؟ ای برادر جهینه؛ به خدا سوگند! من چیزی را می دانم كه اشخاص مطمئن و راستگو آن را به من گفته‌اند. امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام روزی مرا خوشحال دید و فرمود: حسن خوشحالی؛ چه حالی خواهی داشت اگر مرا كشته ببینی؛ چه حالی خواهی داشت، اگر بنی امیه والی و حاكم این مردم شوند؛ در حالی كه رئیس آنها مردی است كه حلقومی گشاد و پائین تنه بزرگ دارد و هر چه می‌خورد سیر نمی‌شود؟ روزی خواهد مرد كه دیگر یک یار و یاور در آسمان و زمین نخواهد داشت. بر شرق و غرب آن [دنیا یا سرزمین عرب] تسلط یافته و مردم مطیع او شده‌اند و مدت فرمانروائیش نیز به طول خواهد انجامید؛ با روش بدعت گذاران و گمراهان رفتار می‌کند و حق و سنت رسول الله صلی‌الله‎علیه‎وآله را می‌کشد و اموال را در میان اهل ولایت و حكومت خود تقسیم و صاحبان حق را منع می‌کند و بی‌بهره خواهد گزارد. مؤمن در حكومت او خوار و ذلیل و فاسق قدرتمند خواهد بود و اموال را در میان یاران خودش موجب قدرت و سربلندی قرار می‌دهد و بندگان خدا را اسیر می‌کند؛ حق در حكومت او كهنه و باطل پدیدار و آشكار می‌شود. هر كه برای احقاق حق با او مخالفت كند، كشته شود و هر كه بر باطل با او همكاری می‌كند، پاداش می‌گیرد و همین گونه خواهد بود تا در نهایت خداوند در آخرالزمان مردی را مبعوث می‌گرداند تا مردم را از فتنه و بلا و نادانی نجات دهد او را بر اهل زمین پیروز گرداند و همه به رضایت یا كراهت مطیع او شوند. زمین را از عدل و نور و برهان [و هدایت] پر می‌گرداند. تمام اهل زمین تسلیم او می‌شوند و كافری باقی نمی‌ماند، جز آنكه به او ایمان می‌آورد و شخص بد سرشت و ناپاک یافت نخواهد شد، جز آنكه صالح و پرهیزگار می‌شوند. درندگان در حكومت او در آرامش هستند، و زمین، نباتات خود را ظاهر و آسمان بركاتش را نازل می كند و گنج‌ها برای او آشكار شوند و چهل سال بر شرق و غرب جهان حكومت خواهد كرد، خوشا به حال كسی كه او را در آن روزها درک كند و سخنانش را بشنود!

منبع:کتاب الاحتجاج، ج 2، ص 290.

منبع اصلی مطلب : نور دوازده
برچسب ها : علیه‌السلام ,حكومت ,سوگند ,امام ,زمین ,معاویه ,حالی خواهی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : امام حسن مجتبی(ع) و مهدویت ...